1) 13. říjen 2006 - Nice, Francie
Počasí ve francouzském letovisku bylo v polovině října krásné; na fotce můžete vidět část přístaviště, kde jsou zakotveny nejluxusnější jachty; výletní lodě kotví o pár stovek metrů dál. Za tím kopečkem vzadu je už Monaco.
Trošku jsme se prošli po městečku, okoukli jsme výletní loď Delphin, která kotvila vedle nás a ve finále jsme si zaplavali v nádherně čisté vodě francouzského Cote d´azur. V noci nás čekala cesta na západ přes Lví zátoku (která je pověstná svým nevyzpytatelným počasím podobně jako Biskajský záliv) až do španělské Barcelony.
2) 14. říjen 2006 - Barcelona, Španělsko
Cesta přes Lví zátoku dopadla dobře, moře bylo klidné. V Barceloně jsme měli kotvit celý den, ale bohužel se naše návštěva tohoto krásného města zcvrkla jen na pár hodin. Vzhledem k tomu, že jsme kotvili daleko od centra, stihl jsem si dát jen kafe v terminálové hale a už jsme museli zpět na palubu. Tak snad někdy příště...
3) 16. říjen 2006 - Cadiz, Španělsko
Z Cadizu už tu jednou reportáž byla. Je to větší město se spoustou uliček, obchůdků i zajímavých starobylých míst. Ze všech památek stojí za návštěvu velká katedrála; je to opravdu jedna z největších historických staveb, které můžete vidět.
Jinak je centrum města skvělé místo na odpočinek. Stačí zajít do některé z desítek kavárniček, sednout si u vonící kávy a pozorovat okolí a nasávat atmosféru španělského podzimu.
Pokud byste si našli minulou reporáž z Cadizu, zjistíte, že počasí tady bylo větrné. Stejně tak tomu bylo i tentokrát; není se čemu divit, Cadiz leží už u pobřeží Atlantického oceánu. Několik posledních hodin před vyplutím se obloha zatáhla a začalo hustě pršet. Námořníci rychle přivazovali vše, co by případné vlny mohly z paluby odnést. K večeru jsme vyrazili do vln Atlantiku, přímo na západ, k 1.100 kilometrů vzdálenému ostrovu Madeira.
4) 18. říjen 2006 - Funchal, Madeira, Portugalsko
Podzimní počasí v Atlantiku nebývá zrovna přívětivé. Seegang o síle 7 - 8 - to už mluví za vše. Vlny se tříštily o příď naší lodi celou noc, celý druhý den a následující noc. Ty největší z nich osprchovaly při nárazu do boků lodi i nejvyšší paluby a nenechaly tak na lodi jediné místo suché. Na večerní show, kterou jsme hráli v sále Astorie, přišlo 15 lidí. Židličky se svévolně pohybovaly po sále – lhostejno, zda na nich někdo seděl, nebo ne, sklenice a talíře padaly ze stolů i z regálů... No – a já jsem si tradičně vytrpěl svoje. Prostě podzim v Atlantiku.
Na Madeiře jsme strávili jen dopoledne. Je to celkem škoda, protože Madeira bývá považována za jeden z nejhezčích ostrovů světa. Pokud chcete na příklad zažít nejhezčí Silvestr na naší planetě, jeďte na Madeiru, určitě nebudete zklamaní. Jednou z přezdívek tohoto místa, které spadá pod Portugalsko, je jméno "ostrov věčného jara". Tak, jak můžete vidět přírodu na fotografiích, tak to zde vypadá po celý rok.
Nejprve fotografie přístavu:
Pak už jsme vyrazili do centra. V městě Funchal, kde jsme kotvili, se nachází několik botanických zahrad. Můžete zde najít jakékoliv stromy či květiny z celého světa. Vonící příroda v jarním rozpuku Vás zde obklopuje opravdu všude.
Jednou z místních specialit, kterou Vám doporučuji ochutnat, je ryba, která se jmenuje Espada. Madeira je jediné místo na světě, kde se tato ryba vyskytuje. Žije navíc ve velkých hloubkách - okolo 500 metrů pod hladinou moře. Poznáte ji podle obrovských a tvrdých očí (ty jsou přizpůsobeny tomu, aby v takových hloubkách něco viděla a zároveň aby vydržely ten obrovský tlak vody) a také podle řady silných zubů. Její maso je nejen velmi zdravé (jak už to u ryb bývá), ale také velice křehké a výborné.
Další místní specialitou, která se sice pije všude na světě, ale vznikla prý zde, je nápoj Poncho [pončo]. Je to sladký alkoholický nápoj s příměsí medu a citronové štávy.
To bylo z naší krátké zastávky na Madeiře vše. Ve 2 hodiny odpoledne jsme již odplouvali směrem na jih ke Kanárskému souostroví.
5) 19. říjen 2006 - Santa Cruz, Tenerife
Město Santa Cruz leží 28° 28´ severně od rovníku. To jen pro Vaši přibližnou orientaci, jak moc jsme na jihu. Přirozeně z toho vyplývá, že sníh znají obyvatelé tohoto ostrova jen z televize a z pohádek. Díky celoročně krásnému počasí jsou Kanárské ostrovy jedním z nejvyhledávanějších míst pro dovolenou. Počátkem tohoto tisíciletí se zde dala velice levně nakupovat elektronika; to už bohužel dnes neplatí, ceny se srovnaly. Nábřeží v centru Santa Cruz bylo v rekonstrukci, stejně tak jako podzemní parkoviště, takže všechna auta parkovala v přístavu a ten, kdo se chtěl dostat do nákupní zóny, musel celé staveniště obejít. Na hlavní nákupní ulici se kromě obchodů s elektronikou nachází i několik malých kavárniček.
Celé nábřeží tohoto města je lemováno řadou hotelů, které krásně kontrastují s vysokými skálami a modrou oblohou v pozadí. Pokud však chcete na pláž s krásným bílým pískem, musíte jet asi 20 minut autobusem. Svezení stojí 2 Euro, ale pláž stojí za to. Na pláž jsem sebou radši foťák nebral, takže mám pro vás jen 2 fotografie z přístavu.
6) 20. říjen 2006 - Las Palmas, Gran Canaria
... leží od ostrova Santa Cruz jen 106 kilometrů. Ale zbytek až příště.